Angel Technology Electronics Co
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
  • 1
Brand Name : STM
Model Number : STM32F030RCT6TR
Certification : ROHS
Place of Origin : Malaysia
MOQ : 1pieces
Price : Negotiated
Payment Terms : T/T, Western Union
Delivery Time : 2-14DAYS
Packaging Details : Reel/Tray
Category : Electronic components-Integrated circuits
Family : Microcontroller IC (MCU)
Package : QFP
Connectivity : CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Program Memory Size : 512KB (512K x 8)
Program Memory Type : FLASH
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type : Surface Mount
Stock : In Stock
Contact Now
Description:
The STM32F030x4/x6/x8/xC microcontrollers incorporate the high-performance Arm® Cortex®-M0 32-bit RISC core operating at a 48 MHz frequency, high-speed embedded memories (up to 256 Kbytes of Flash memory and up to 32 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. All devices offer standard communication interfaces (up to two I2Cs, up to two SPIs and up to six USARTs),
operate in the -40 to +85 °C temperature range from a 2.4 to 3.6V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the
20 pins to 64 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included. The description below provides an overview
of the complete range of STM32F030x4/x6/x8/xC peripherals proposed.
and HVACs.
Specification :
Part number STM32F030RCT6TR
Category
Integrated Circuits (ICs)
Embedded - Microcontrollers
Mfr
STMicroelectronics
Series
STM32F0
Package
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Core Processor
ARM Cortex -M0
Core Size
32-Bit
Speed
48MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O
51
Program Memory Size
256KB (256K x 8)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 18x12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
64-LQFP
Supplier Device Package
64-LQFP (10x10)
Base Product Number
STM32
Features:
• Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0 CPU, frequency up to 48 MHz
• Memories – 16 to 256 Kbytes of Flash memory – 4 to 32 Kbytes of SRAM with HW parity
• CRC calculation unit
• Reset and power management
– Digital & I/Os supply: VDD = 2.4 V to 3.6 V
– Analog supply: VDDA = VDD to 3.6 V
– Power-on/Power down reset (POR/PDR)
– Low power modes: Sleep, Stop, Standby
• Clock management
– 4 to 32 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration – Internal 8 MHz RC with x6 PLL option – Internal 40 kHz RC oscillator
• Up to 55 fast I/Os – All mappable on external interrupt vectors – Up to 55 I/Os with 5V tolerant capability
• 5-channel DMA controller
• One 12-bit, 1.0 µs ADC (up to 16 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V – Separate analog supply: 2.4 V to 3.6 V